monteida

Natürel Sızma ile Riviera Zeytinyağı Arasındaki Farklar

Natürel Sızma ile Riviera Zeytinyağı Arasındaki Farklar

Natürel Sızma ile Riviera Zeytinyağı Arasındaki Farklar. Akdeniz mutfağı ya da Akdeniz tipi beslenme şekli dediğimizde aklımıza ilk gelen şey mis kokusuyla ve kendine has dokusuyla kuşkusuz zeytinyağlarıdır.

Bir salata hayal edin. Taze yeşil otlar, çekirdeksiz dilim dilim doğranmış zeytinler, biraz peynir ve son dokunuş zeytinyağı. Şimdide zeytinyağlı fasulye düşünün. O güzel yağlı suyuyla ve kokusuyla nasılda açlık hissinizi yükseltiyor. Ya da yemeklerinizi beklerken ekmeğinizi banmanız için getirilen o zeytinyağını hatırlayın. Nasılda mutluluk veriyor yerken insana.

Zeytin ağacı, zeytin ve zeytinyağı bir kültürdür. Onu iyi tanımak ve nasıl kullanacağınızı bilmeniz bu kültüre adım atmanızı sağlayacaktır. Hadi gelin zeytinyağların arasındaki farklara birlikte göz atalım.

Natürel sızma ve riviera zeytinyağları en çok üretilen ve en çok tercih edilen yağ çeşitlerindendir. Üretim tekniklerine ve kullanım şekillerine bakarak onları birbirinden ayırabiliriz.

  • Natürel sızma zeytinyağı dallardan toplanan zeytin meyvesinden üretilir. Riviera zeytinyağı ise ağacın dibine düşen zeytinlerden üretilir.
  • Natürel sızma zeytinyağı, zeytin dalından toplandıktan sonra aynı gün içinde fabrikaya götürülerek sadece fiziksel yöntemler kullanılarak üretilir. Riviera zeytinyağı ise ağaçların diplerinden toplanan zeytinin rafinasyon işlemi yapılarak ve içine gerekli ölçüde natürel sızma zeytinyağı karıştırılarak (rafinasyon işlemi sırasında kısmen kaybettiği vitamin ve mineraller tekrar yağa kazandırılır) tüketime hazır hale getirilir.
  • Natürel sızma zeytinyağı vitamin, mineral ve antioksidan yönünden riviera zeytinyağına göre daha zengindir.
  • Meyvemsi tadı daha fazla olan natürel sızma zeytinyağı daha çok çiğ yemeklerde ve salatalarda kullanımı tercih edilir. Daha hafif tadı olan riviera zeytinyağı ise yemeklerin pişiminde daha çok tercih edilir.