monteida

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Özellik

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Natürel sızma zeytinyağı ile anne sütünün eş değer olduğunu biliyor muydunuz? Bu mucizevi yağın sayısız faydası var. Hem sağlığımız hem de güzelliğimiz için sonsuz bir kaynak.

Her konuda olduğu gibi natürel sızma zeytinyağı hakkında doğru bildiğimizi sandığımız yanlışlar mevcut. Ya da bilmediğimiz bazı özellikleri var. Biz de bunları sekiz başlık altında sıraladık.

  1. Satın alma sürecinden sonra yağları yere mi göğe mi koyacağımızı bilmiyoruz. Natürel sızma zeytinyağının saklama koşulları önemli bir başlık. Mutfaklarda fırın ve ocak kullanımından kaynaklanan ısı değişimleri oluyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak ocak ya da fırının yakınındaki dolaplarda yağınızı saklamamanızı öneririz. Işığı görmeyen ya da kısmen gören bir noktada olması da önemli. Son olarak zeytinyağınızı koyu renkli cam şişelerde ya da tenekede muhafaza etmelisiniz.

  2. Natürel sızma zeytinyağının raf ve kullanım ömrü saklama koşullarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Saklama koşullarını doğru sağladıktan sonra (yukarıda belirttiğimiz gibi) ağzı açılmayan yağ 2 sene süreyle bozulmadan durabiliyor. Ağzı açılan ürün ise 6 ay içinde tüketilmeli.
  • Natürel sızma zeytinyağının kullanım alanları da en çok merak edilen ya da doğru bilinmeyen başlıklar arasında yer alıyor. Tüm yemeklerde kullanılabilir. Özellikle salatalarda, soğuk mezelerinizin üstüne son dokunuş olarak, sıcak yemeklerde, sabah kahvaltılarında ekmeğe banmak için, evde hazırladığınız cilt ve saç maskelerinizde kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Natürel sızma zeytinyağının rengini doğru yorumlama konusunda bazı bilgi eksikleri var. Genellikle ne kadar yeşil o kadar saf ve güzel diye düşünüyoruz. Zamanında bu yanlış bilgi birileri tarafından insanlara sunulmuş. İletişim kazası diyelim ve biz doğrusunu anlatalım. İyi zeytinyağını kokusundan ve tadından anlayabilirsiniz. Yağın rengi ağaçtan tutun da meyvenin türüne göre bile farklılık gösterir. Birçok renkte olabilir. Sarı renginden yeşil rengine kadar birçok tonda zeytinyağı elde edilebilir.

  • Natürel sızma zeytinyağı neden acı? Bir ürünün acı olması kulağa hoş gelmiyor. Ama bu acılık bozulmuş bir ürünün acısıyla aynı şey değil. Zeytinin ve yağının şifasından gelen bir acılık. Meyvenin içinde bulunan polifenol maddesi bu acılığın kaynağı. Ayrıca bu acılık mideye kadar inmeyen ve uzun süre damağınızda kalmayan hoş bir acılıktır. Yağın tadı ekşi ya da benzeri tatlar içeriyorsa bayatlamış ya da sahte olabilir.

  • Bu kadar saf bir ürün nasıl elde ediliyor? Erken hasat döneminde (meyvenin vitamin, mineral ve antioksidan oranlarının en yüksek olduğu zaman) zeytin tanelerinin toplanıp hiç vakit kaybetmeden aynı gün içinde fabrikalarda soğuk sıkım tekniği uygulanarak (yüksek ısıya maruz kalmadan) soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağı elde ediliyor. Kimyasal hiçbir işlemden geçmemesi ve kendi doğallığı içinde yağın hazırlanması ürünün saflığını koruyor.

  • Natürel sızma zeytinyağının asit oranı diğer faydalı zeytinyağlarına göre en düşük olandır. Bunun sebebi; doğru hasat zamanında, zedelenmemiş zeytin kullanımı ve meyvenin toplandığı gün yağa dönüşmesiyle sağlanır.
  • Natürel sızma zeytinyağı diğer sağlıklı zeytinyağı grubunun içinde en yüksek vitamin ve mineral oranına sahip yağdır. E, K, A ve D vitaminleri sızma zeytinyağı içinde yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca magnezyum, potasyum, kükürt, kalsiyum, fosfor, bakır, manganez ve demir gibi mineraller bakımdan zengin bir ürün olması onu anne sütüyle eş değer bir kaynak yaptığını uzmanlar belirtmektedir.