monteida

Natürel Sızma Zeytinyağı Nedir?

Naturel Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı

Natürel Sızma Zeytinyağı ve Zeytinyağı son derece sevilen ve aynı zamanda son derece sağlıklı bir yağdır. Yemeklerde salatalarda ve bununla birlikte her alanda rahatlıkla kullanılan zeytin yağlar aynı zamanda yapımı ile de dikkat çekmektedir.

Hiçbir kimyasal yapı ve katkı maddesi içermeden yapılan natürel sızma zeytinyağı kullanıldığı yemeğin veya herhangi bir şeyin tadını son derece değiştirir.

Zeytinyağı Üretimi

Zeytinyağı üretimi yapan kişiler daha çok zeytinyağı elde etmek amacı ile birlikte zeytin hamurunu otuz sekiz dereceye kadar ısıtırlar. Ancak bu ısıtma işlemi yağ içerisinde bulunan birçok minarel ve vitaminin ölmesine yol açar. Ancak uygulanan soğuk sıkım tekniği ile birlikte hamur en fazla yirmi yedi derece olacak şekilde ısıtılır ve mekanik yöntemler ile sıkılma işlemi yapılır.

Bu yöntem ile birlikte daha az zeytinyağı üretimi yapılır ancak daha vitaminli ve minareleri olması sağlanır. Natürel sızma zeytinyağı üreticileri tarafından daha az miktar ve maliyette olduğu için tercih edilmeyen bu soğuk sıkım zeytinyağı almaktadır. Üretilen zeytinler organik mahsul ise yapılacak olan zeytinyağı tam bir sağlık iksiri olabilmektedir.

Zeytinyağı Hasadı

Bilindiği üzere iki farklı şekilde zeytin bulunmaktadır. Bunlardan birisi zeytin ağaçlarının silkelenme işlemi ile zeytin toplayıp bununla birlikte zeytinlerin dallardan belirli yollar ile sıyrılıp toplanmasıdır. Bu yapıda bulunan zeytinlere silkim zeytini ismi verilirken aynı zamanda dibine dökülmüş olan ve dibinden toplanan zeytinlere ise dip zeytini adı verilir.

Dip zeytinin asit oranı daha yüksek olup bununla birlikte dibe dökülüp toplanan ile daldan toplanan zeytinler birbirine karışmadan ayrı bir şekilde yağ işlemi yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılma amacı ise dip zeytinde bulunan fazla asidin daldan toplanana karışmasını önlemektir. Bu sayede istenilen tadı ve lezzeti Natürel Sızma Zeytinyağı ile bulunması mümkün olacaktır.

  • Zeytinyağı faydası ile bilinip bununla birlikte yemeklerde salatalarda tatlılarda soğuk yemeklerde istenilen miktarda kullanılabilir.
  • Ayrıca çok faydalı olan zeytinyağını sabah ve akşam olmak üzere ilaç niyetine günde birer yemek kaşığı içebilirsiniz.
  • Zeytinyağı insan sağlığına faydalı bileşenler oluşturup aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatır. Bu sayede kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmüyor.

Zeytinyağı Fiyatı Belirleyen Faktörler

Natürel sızma zeytinyağı ile birlikte son derece lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Bununla birlikte zeytinyağı kullanan ve kullanacak olan kişinin merak ettiği bir konu ise natürel zeytinyağı fiyatıdır. Natürel zeytinyağı almayı isteyen kişi en uygun fiyat ve kaliteli bir alışveriş yapmayı istiyor ise mutlaka önceden detaylı ve kapsamlı bir araştırma yapması gerekiyor.

Bu araştırma sonucunda istenilen kalitede natürel zeytinyağı bulunduktan sonra bir fiyat karşılaşması gerekir. En uygun fiyatı verilen tercih edilmektedir. Bununla birlikte fiyatı etkileyen bir konu ise yapım yeri firma konum ve daha bilinmeyen detaylardır. Bunun için iyi bir araştırma yaparak natürel zeytinyağı satın alabilirsiniz.