monteida

Yeşil Zeytinin Faydaları

Yeşil Zeytinin Faydaları

Uzmanlar hep renkli ve çeşitli beslenin derler. Renkleri besin değerlerinin kodları gibi düşünebiliriz. Zeytinler dünyasında besin değerleri ve teknik yöntemler dışında renkler de dikkat çekiyor.

Yeşil zeytin dediğimizde bilmeyen ya da tatmayan yoktur. Akdeniz bölgesinde yetiştirilen yeşil zeytinin hasat zamanı, zeytinlerin olgunlaşma döneminde olmaları gereken boyuta geldiklerinde yani Ekim ve Kasım aylarıdır.

Zeytini tam olgunlaşmadığı bu zamanlarda toplarsanız, renginin yaprak yeşilinden hafif sarımsı yeşile geçtiği ve eti kıvam değiştirmeye başladığı zamanı yakalarsınız. Bu toplanan zeytinleri ham meyve olarak düşünebilirsiniz. Sonrasında mümkünse aynı gün işlenmek üzere fabrikalara getirilir ve bir takım teknik işlemlerden geçtikten sonra sofralar için hazır olur.

Nedir bu teknik işlemler?

Zeytinler yağlık ve sofralık olmak üzere ikiye ayrılır. Sofralık zeytinler kırma, çizme, ezme gibi farklılık gösteren işlemlerden geçer. Doğal üretim şeklinde, zeytinler sularda bekletilir ve bu sürece “zeytinin acısını alma” denir. Daha sonra salamuraya yatırılır. Tüm bu işlemlerin sonunda zeytin sofralara ulaşır. Bazı zeytinler daha sonra çekirdekleri çıkarılarak içleri çeşitli malzemelerle doldurulur ya da çeşitli soslarla karıştırılarak tüketime sunulur.

Kırma, Çizik gibi çok fazla çeşidi olan yeşil zeytinin tüketim alanları da geniştir. Sabah kahvaltılarında, çay sofralarında, yemek sofralarında başlangıç olarak, salatalarda ve hamur işlerimde malzeme olarak kullanılmaktadır.

Yeşil zeytini bu kadar tüketmeyi sevmemizin ve uzmanların beslenme reçetelerinde yer vermesinin oldukça haklı sebepleri var. En büyük sebeplerden biri çok faydalı olması.

Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, bakır gibi mineralleri içeren bir üründür. Sindirimde önem taşıyan ham selüloz miktarı dengelidir. İçindeki su oranı diğer zeytin renklerine göre daha fazladır. A, E ve D vitaminlerine sahip bir besindir. İyi bir toksin kovucudur. İlaç ve kozmetik sektöründe ham madde olarak kullanılmaktadır.

Yeşil zeytinin marifetleri bitmiyor. Son olarak içinde bulunan faydalı yağ asitleri ile insan sağlığına kuşkusuz sayısız fayda sağlamaktadır. Bu derece sağlıklı bir besini tüketmek kişiyi ayrıca mutlu etmektedir.

Her üründe olduğu gibi miktarlar ve tüketim periyotları sağlıklı beslenme reçetelerinde önemli iki başlıktır.

Yeşil Zeytinin Kaç Kaloridir?

Diğer zeytin renklerine göre kalori değeri düşük olan yeşil zeytinden 8 adet tükettiğinizde ortalama 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmiş oluyorsunuz. 

1 adet yeşil zeytin ortalama 15 gramdır. Bu da 21,5 kaloriye denk gelmektedir.

Yeşil zeytinin besin değeri:

  • 100 gramı yaklaşık 144 kaloridir.
  • 100 gramında yaklaşık 2,8 gram karbonhidrat içerir.
  • 100 gramında yaklaşık 1,5 gram protein içerir.
  • 100 gramında yaklaşık 13,5 gram yağ içermektedir.