monteida

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir?

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir?

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir? İnsan doğası gereği sabırsızdır. Bir an önce güzel olana ulaşmak ister. Üretim süreçleri ise tam tersi sabır ve emek ister. “Erken” kelimesi sabır ve emeğin başına gelse sonuç ne olur sizce? Doğanın bize verdiği bir mucize oluşur.

Erken hasat zeytinyağı doğanın bize verdiği bir mucizedir. Zeytinler olgunlaşma döneminde olmaları gereken boyuta geldiğinde yani Ekim-Kasım aylarında hasat için toplanır. Erken hasat bu zaman diliminde toplanan ürün ve bu üründen elde edilen zeytinyağı için kullanılır.

Erken hasat için toplanan ürünlerin rengi yeşildir. Bu rengi doğanın renklenmesinden sorumlu polifenol maddesi meyveye verir. Ayrıca polifenol maddesi antioksidan özelliğine sahiptir ve insan sağlığına muhtemel faydaları vardır. Yeşil zeytin hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için “yeşil zeytin” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ağaçtan elle ya da makine ile toplanan meyveler zeytinyağına dönüşmek için aynı gün içinde fabrikalara götürülür. Yağın oluşması için tüm aşamalardan geçirilir. Öncelikle yıkama ve temizleme işlemine girer. Güzelce temizlenmiş olan zeytinler sırasıyla kırılıp ezilme işlemine tabi tutulur. Ortaya güzel bir zeytin hamuru çıkar. Hamur yoğurma aşamasında yağı çıkarılır. Elde edilen yağın süzülüp meyve kalıntılarından ayrıştırma işlemine de filtreleme denir ve sonunda Filtreli Erken Hasat Zeytinyağı elde edilir.

Filtresiz Erken Hasat Zeytinyağı

Filtre edilmeden yani meyve kalıntılarından ayrıştırılmadan da ürün şişelenebilir. Böylelikle posa bakımından zengin ve meyvemsi tadı daha yüksek bir ürün elde edilir. Taze sıkılmış meyve suları gibi düşünebiliriz. Ambalajı açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi önerilir.

Erken Hasat Zeytinyağı Faydaları

Hayatınızın merkezine “sağlığınızı” aldığınızda doğru ürün tüketimi önemli bir başlığa dönüşür. Erken hasat zeytinyağları bu açıdan size hizmet etmektedir.

Asit oranları bir yağın kalitesinde önemli rol oynar. Aynı şekilde insan sağlığına olan katkılarında da dikkate alınması gereken bir konudur. Erken hasat zeytinyağları asit oranı düşük olan natürel sızma zeytinyağı grubundandır.

Meyvesinde de olduğu gibi A, E ve D vitaminlerine sahip bir üründür.  Bio fenoller ve antioksidan değerleri en yüksek seviyededir.

Polifenol maddesinin en yüksek oranda olduğu dönemde toplanan zeytinden üretilen erken hasat zeytinyağları insan sağlığına olan katkıları da bu paralellikte artmaktadır. Yüksek polifenolün, kötü kolesterolü düşürdüğü, kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü, bağışıklık sistemine olumlu yönde katkı sağladığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Ayrıca günlük enerjimizin bir kısmını sağlıklı yağlardan (tekli doymamış yağlar olan zeytinyağları) karşılamamız gerektiğini uzmanlar sürekli anlatmaktadırlar.

Üründen faydalanabilmek için doğru kullanımı ve saklama koşulları çok önemlidir. Bu hususta üreticilere ve uzmanlara kulak vermek gerekir.

Erken Hasat Zeytinyağlarının Kullanım Alanları

Zeytinyağını bardağa koyup içmeyi sevenlerdenseniz size erken hasat yağlarını öneririz. Meyvemsi tadı ile size lezzet şöleni yaşatacaktır.

Sabah kahvaltılarınızda bu yağa ekmek bandırabilir, zeytininizi soslayabilir ya da domates ve salatalığınızın üzerinde gezdirebilirsiniz.

Çiğ, soğuk ya da sıcak tükettiğiniz yemeklerinizin tamamında kullanabilirsiniz. Sıcak yemekler, zeytinyağlı yemekler, salatalar, cacıklar gibi. Ayrıca evde hazırladığınız cilt maskelerinize ekleyebilirsiniz. Güzel dokusu ve kokusuyla size hem mutluluk hem de sağlık verecektir.

Saklama Koşulları

Ürünü satın aldığınız ambalajın dışında sosluklarınızı doldurarak kullanmak isterseniz, renkleri koyu olan şişeleri tercih ediniz.

Serin ve ışık görmeyen ya da az ışık gören yerlerde ağzı kapalı şekilde muhafaza etmenizi öneririz.