monteida

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne Demek?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne Demek?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne Demek? Zeytinyağı herkes tarafından ve tüketilmesi gereken bir besindir. Yemeklerde salatalarda tatlılarda bununla birlikte diğer besinlerde tüketimi oldukça yaygındır.

Aynı zamanda kendini yemek dışında pek çok farklı alanda göstermektedir. Ülkemizde yetişen zeytinler ile yapılan zeytinyağı birçok farklı şekilde yapılıp bu şekillere göre birçok farklı çeşidi de bulunuyor. Kişinin damak zevkine ve kullanım alanına göre birçok çeşitte bulunur.

Bu zeytinyağı zenginliği çeşitleri belirlerken birçok kriteri göz önünde bulundurmaya yardımcı olur. Zeytinyağı alacak kişiler öncelikle ne amaç için aldıklarına dikkat etmeleri gerekir. Sıcak yemek ve kızartmalarda genellikle Riviera Zeytinyağı kullanırken soğuk tariflerde ise natürel sızma yağ kullanılır.

İki seçenek olduğu için seçim yapmak kolaydır ancak sızma zeytinyağı kullanırken önümüze birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Erken hasat tek bahçe taş baskı filtresiz ve aynı zamanda soğuk sıkım gibi çeşitler kendini göstermektedir. Çeşitlerden biri olan soğuk sıkım zeytinyağı ise oldukça ilgi çekenidir. Soğuk sıkım zeytinyağı diğerlerinden farklı olarak karşımıza çıkar.

Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Zeytinyağı elde etmek için öncelikle zeytinin çekirdekleri kırılır. Daha sonra çekirdeklerinden ayrılan zeytinler hamur haline getirilir. Elde edilen zeytin püresine ısıtma işlemi uygulanarak yoğurma işlemi yapılır. Zeytin sıkımı yaparken belirlenen suyun sıcaklığı eğer yirmi yedi derecenin altında ise soğuk sıkım zeytinyağı olarak adlandırılır.

  • Düşük sıcaklıkta üretimi yapılan soğuk sıkım zeytinyağının besin değeri yüksek sıkıma göre daha yüksek oluyor.
  • Soğuk sıkım kullanımında zeytinin yağı daha az çıkıp bu sebeple üretimde daha çok zeytin kullanılır.
  • Sıcak sıkımda ise zeytinin derece otuz beş ile elli derece arasında değişiklik gösterir. Bu derece ise zeytinde bulunan bazı besin değerlerinin düşmesine yardımcı olacaktır.
  • Zeytin toplandığı gün yirmi yedi derece altında soğuk su ile yağı çıkarılır. Daha sonra ise soğuk sıkım Zeytinyağı elde edilmiş olur.

Zeytin aromasının en saf hali ile hissedilmesi için soğuk sıkım zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Soğuk sıkım ile yapılan zeytin kişiye meyvemsi bir aroma verir. Böylelikle kişi zeytinyağının lezzetini dibine kadar yaşatacaktır.

Soğuk sıkım zeytinyağı herkes tarafından son derece beğenilen ve lezzet bakımından oldukça üstün olan bu çeşit aynı zamanda yemeklerde ve salatalarda gönül rahatlığı ile tüketilir. Bununla birlikte soğuk sıkım zeytinyağımızı güvenle web sitemizden satın alabilirsiniz.