monteida

Siyah Zeytin

Siyah Zeytin / Black Olive

Zeytinler ağaçta bekledikçe renkleri değişir. Bu değişimler ürün yelpazesinin zengin olmasını sağlar. Siyah zeytin zenginliğini kazanır.

Zeytin meyvesinin son durağı siyah zeytindir. Olgunlaşması için meyve oluştuktan sonra 4 ila 6 ay ağaçta bekler. Olgunlaşma süresi o yılın sıcaklık ortalaması ile bulunduğu bölgenin sıcaklık ortalamasına göre değişiklik gösterir. Zeytin ağaçları bir sene çok meyve verir diğer sene az. Az veren çok, çok veren az verir gibi bir döngü içine girer.

Siyah zeytini toplamadan önce içi kontrol edilir. Çekirdeğine kadar rengi koyulaşmışsa hasat için meyve hazır demektir. Meyveler çok buruşmadan toplama işlemi yapılır.

Toplama zamanı gelmiş siyah zeytinin üzerine gün ışığı vurduğunda kızılın tonları belirir.
Hasat için önce ağacın dibine düşen siyah zeytinler toplanır. Bunlar yağ olmak için fabrikaya gönderilir.
Ağaçtan toplanan zeytinlerde durumlarına göre salamura ve sele olmak üzere iki çeşit işlenir.
Siyah zeytinin bir de hileli olanları satılmaktadır. Rengi siyah olduğu için içine boya karıştırılabilir. Bu tip hileli ürünleri mutfaklarınızdan uzak tutmanız için birkaç tüyo vermek istedik.
Tabii ki öncelikle adını bilmediğiniz, markası olmayan, etiketi olmayan ve çeşitli üretim izinleri alınmamış ürünleri satın almaktan uzak durmalıyız.

Boyalı Zeytin Gerçek Siyah Zeytinden Nasıl Ayırt Edilir?

  • Siyah zeytinler ağacın en olgun meyvesidir. Geçirdiği işlemlerin sonucu olarak yumuşak bir dış yüzeye sahip olur ve lokum kıvamındadır. Boya sürülen zeytinlerin dış yüzeyleri çok sert olur.
  • Zeytini iki parmağınızın arasında biraz ezin. Rengi mavi ve tonlarında ise üründe boya var demektir.
  • Siyah zeytinin çekirdeği kahverengi olur. Yediğiniz zeytinin çekirdeği siyah ise ürüne sürülen boyalar onu siyah yapmış olabilir.
  • Zeytinler genizde geçici bir burukluk ya da acılık bırakabilir. Tıpkı zeytinyağları gibi düşünebilirsiniz. Yediğiniz zeytinin tadı ekşi ise boya sürülmüş olabilir.
  • Zeytine baktığınızda ilk etapta rengi siyah gibi gözükür. Ama ışık vurduğunda kızılın tonlarını görmelisiniz. Yediğiniz zeytin koyu siyah ise boyalı olma ihtimali yüksektir.