monteida

Zeytinli Ekmek Tarifi

ripe olives olive oil and ciabatta 2022 min

Zeytinli Ekmek Tarifiyle dengede kalmak için her şeyden gerektiği kadar tüketmemizi söylüyor uzmanlarımız. Ekmek de karbonhidrat kategorisinde önemli bir besin.

Daha besleyici olmasını istediğimiz için dünyanın en sağlıklı meyvesi olan zeytini ve zeytinyağını ekmek hamuruna karıştıralım istedik.

Ekmek sepetinin içinde mis gibi kokan zeytinli ekmek gördüğümüzde çoğumuz çok mutlu oluyoruz. Zeytin sevenlerin sayısını bilemeyiz ama çoğunlukta olduğumuz kesin. Nasıl sevilmez ki? Sağlık ve mutluluk kaynağı. Temel Reis’in ıspanağı varsa bizim de zeytinli ekmeğimiz var. Bir lokma ısırıp gözlerimizi kapattığımızda hemen Ege ve Akdeniz sahillerini hissedebiliyoruz. Bu da bu ekmeğin sihri ya da gücü olsun diyelim mi?

Mayalama tekniği kullanılarak dünyanın her yerinde ve her köşesinde lezzetli ekmekler yapabilirsiniz. Zeytin ve zeytinyağı gibi ekmeğin de tarihi çok eski. Natufianlar’ın ilk ekmeği yapanlar olduğu düşünülüyor. Unun icadından sonra kayaların üstünde ekmeklerin pişirildiği anlatılıyor. Biz hızlıca günümüze gelelim ve tarifimizi anlatmaya başlayalım.

Malzeme Listesi

  • 1 paket yaş maya
  • 4-5 bardak un (istediğiniz çeşit un kullanabilirsiniz)
  • 1 yumurta beyazı
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3-4 çorba kaşığı natürel sızma zeytinyağı
  • 1 bardak ayıklanmış siyah zeytin
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak süt/yoğurt

Yapılışı

Öncelikle mayalama işlemini gerçekleştirelim. Büyük bir cam kasenin içine yaş mayamızı, ılık suyumuzu ve şekerimizi ekleyelim. Mayamızı eriyip köpürene kadar karıştırıp yaklaşık 15-20 dakika bekleyelim.

Daha sonra yumurtanın beyazını, unu (kontrollü ekleyelim), sızma zeytinyağını, sütü/yoğurdu ve tuzu mayanın üstüne ekleyelim.
Ele yapışmayan bir hamur elde ettiğimizde üstünü nemli bir bezle (beziniz yoksa nemli bir havlu kağıt da olur) kapatıp yaklaşık yarım saat kadar kabarmasını bekleyelim.

Daha sonra yoğurma işlemini yapacağımız alanı unlayalım. Kabaran hamurumuzu alana aktaralım. Elimizle bir süre yoğurduktan sonra çekirdeği çıkarılmış zeytinleri hamura dahil ederek bir süre daha yoğurma işlemine devam edelim.

İstediğimiz büyüklükte parçalar kopararak yuvarlak şekiller verelim. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine belli bir mesafede (kabaracağını düşünerek) dizelim. Üstlerini yine nemli bir bezle kapatarak 20 dakika daha dinlendirelim. Dinlenen hamurların üst kısımlarına ayırdığımız yumurtanın sarısını sürelim.

Önceden 200 derecede ısıttığımız fırına zeytinli ekmeklerimizi yerleştirelim. Fırını 180 dereceye ayarlayalım ve kontrollü bir şekilde 25-30 dakika, üstleri kızarıp kokusu tüm eve dağılana kadar zeytinli ekmeklerin pişmesini bekleyelim. Şimdiden ellerinize sağlık. Afiyet olsun.