monteida

Mükemmel Bir Antioksidan Olan Zeytinyağı ile Bağışıklığınızı Güçlendirin

wooden spoon with olive and pouring olive oil on g min

Mükemmel Bir Antioksidan Olan Zeytinyağı ile Bağışıklığınızı Güçlendirin. “Her şeyin başı sağlık” ise insan sağlığını korumanın yolu da bağışıklıktır. Bilim insanları uzun yıllardır bağışıklığımızı nasıl koruyacağımızı anlatırlar.

İyi bir uyku düzeni, hareketli yaşam, mutlu bir hayat ve doğal besin kaynakları. İşte bu muhteşem dörtlü ile bağışıklığımızı koruyabiliriz. Bu zincirin ilk halkası ise doğal beslenme. Çünkü doğal kaynaklarla beslenmediğimiz zaman ne kaliteli bir uyku uyuyabiliriz, ne hareket edecek enerjimiz kalır, ne de mutlu olabiliriz.

Ne mutlu bize ki ülkemiz dört mevsimi yaşayan bir konumda bulunuyor. Bu bize her anlamda avantaj sağlıyor. Fakat mevsim geçişleri; sağlığımızın ve psikolojimizin adapte olması gereken bir süreç. Bu durum da bağışıklığımızın zayıflamasına neden olabiliyor ve mevsimsel hastalıklar baş gösteriyor.

Mevsim geçişlerinde kendimize bir tık daha fazla itina gösterirsek panik olacak bir durum da oluşmaz diye düşünüyoruz. Ne demiştik yazımızın başında?

Doğal kaynaklardan beslenmek önemli. O zaman açıklayalım; zeytinyağı yine sahnede ve yine kahramanımız. İyi bir bağışıklık için zeytinyağı tüketimi şart desek hiç ama hiç abartmış olmayız. Uzmanlar sürekli faydalı yağlarla beslenmemizi öneriyor. Tüm sağlıklı beslenme reçetelerinde zeytinyağı demirbaş gibi. Hemen nedenlerine birlikte göz atalım.

Olumsuz çevresel faktörlerden (hava kirliliği, paketli işlenmiş ürün tüketimi, mutsuz şehir hayatı, kullandığımız ilaçlar…) dolayı serbest radikaller vücudumuzda ortaya çıkar. Bu madde kanser, kalp ve damar hastalığı, sinir sistemi hastalıkları, yaşlanma gibi bir sürü olumsuzluğa yol açar.

Ama bir yandan da serbest radikaller yaşam için gereklidir. Vücudumuzun havayı ve gıdayı enerjiye dönüştürme yeteneği, bu maddenin zincirleme tepkisine bağlıdır. Bağışıklık için de önemlidir, damarlar içinde dolaşarak kötü istilacılarla savaşırlar.

Bu süreci dengede tutabilmemiz için antioksidanlara ihtiyaç duyarız. Çünkü antioksidanlar serbest radikalleri kontrol altında tutar. Bu noktada zeytinyağından faydalanabiliriz. Bunun nedeni zeytinyağının yüksek antioksidan kaynağı olmasıdır.

Özellikle erken hasat natürel sızma zeytinyağı içinde antioksidan özelliği taşıyan oleik asit, polifenoller ve A, D, E, K vitaminleri yüksek oranda bulunmaktadır.

Ayrıca kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, demir, bakır, manganez gibi mineraller de belirli oranlarda bulunmaktadır. Bu sebeple güçlü bir bağışıklık için zeytinyağı önemli bir doğal besin kaynağıdır.