monteida

Kantaron Yağının Yapımı ve Faydaları

kantaron cicegi min

Kantaron Yağının Yapımı ve Faydaları saymakla bitmez. Tarih bir Google Arama Motoru olsaydı muhtemelen en çok şifa ve güzellik kelimesinin arandığını görürdük. Eski yıllarda şifacılar ve şifalı çiçekler-yağlar vardı. Günümüzde de hala şifalı doğal ürünler kullanılmakta.

Kantaron bitkisi doğada kendi kendine yetişir. Bitkinin çiçekleri sarı, mavi ve kırmızı renkte olur. Anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’dır. Avrupa’da ormanlık bölgelerde, tarlalarda ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişir. Bu bitki Kuzey Amerika’ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır. Ülkemizde de ılıman iklime sahip birçok yerde yetişir.

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz zeytinyağının başka bir şifa kaynağı ile buluştuğunu düşünün. İşte bu birlikteliğin adı sarı kantaron yağı.

Kantaron yağı yapılırken bitki toplanarak güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra suyun kuruması için belirli bir süre bekletilir. 1 litrelik cam  kavanozlara 1 demet kurumuş kantaron çiçeğini koyuyoruz ve üstüne aldığı kadar zeytinyağı ekliyoruz ve demlenmesi için yaklaşık 5 gün bekliyoruz. Özünü yağa bırakan kantaronun kapağı iyice kapatılıp yaklaşık 45 gün daha güneşte bekletilir. Gereken süreler dolduğunda süzülüp, şişelere doldurularak ışık almayacağı bir ortamda depolanır. İki şifa kaynağını bir araya getirdik ve şişeledik.

Şimdi de faydalarını anlatalım.

Kantaron yağının aslında fayda etmediği bir alan yok desek abartmış olmayız. Bu nedenle alternatif tıp alanında sıkça karşımıza çıkar. Hastalıkları önleme, yaşlanma hızını düşürme ve vücut sisteminin sağlıklı çalışmasına önemli katkıları bulunur.

. Hücreleri hızlı yenileme özelliğinden dolayı tüm cilt sorunlarına destek olarak kullanılabilir. Güneş lekeleri, sivilceler, egzama ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Günlük cilt ve saç bakımlarında kullanılabilir.*
. Antiseptik özelliği vardır. Mikrop oluşumunu ve iltihaplanmayı engeller. Mantar, ayak mantarı, uçuk, siğil gibi enfeksiyonların hızlı bir şekilde yok olmasına yardımcı olmaktadır.*
. Doğal ağrı kesici özelliğinden dolayı sırt ağrıları, eklem ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmalar için uygulanan masajlarda kullanılarak kişinin rahatlamasında faydalı olur.*
. Günümüzün popüler hastalıklarından biri olan varis tedavisine destek verir.*
. Melatonin hormonunu artırarak uyku problemlerini çözer.*

Zeytinyağı ile demlenen bitki karışımın içinde çeşitli biyoaktif bileşikler bulunur. Bu bileşenler zeytinyağından aktarılır. İnsan sağlığı için önemli olan bileşenlerden bazıların ismi flavonoidler, hiperisin ve hiperforindir.
Kantaron yağını bir pamuk ya da havlu yardımıyla cildinize ve yıkanmadan önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
*Bu kadar faydasının yanında bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanızı tavsiye ederiz.