monteida

Ağaçtan Zeytine Zeytinyağı Yapımı

olive farm 2022 min

Ağaçtan Zeytine Zeytinyağı Yapımı, hangi mevsim olursa olsun sofrada ekmeğini bana bana yediğin zeytinyağı seni yaz mevsimine götürür.

Ege’nin ve Akdeniz’in ruhunu yaşatır. “İnsanın ömrü uzar” derler ya tam o noktaya taşır insanı. Yüzyıllardır mutfaklarda sağlık ve güzellik dağıtan zeytinyağının yapımı hakkında detaylı bir liste çıkarmak istedik.

Zeytinyağlı yiyemem aman basma da fistan giyemem aman” türküsü dilimizde. Biz zeytinyağlı yiyenlerdeniz ve herkesin yemesi gerektiği bilincindeyiz. Anlatmaya başlayalım o zaman bu mucizevi yağ nasıl hayat buluyor ve sofralarımıza kadar geliyor.

İşin köklerine inersek ağacına, biraz yüzeyine çıkarsak zeytinlerine ve sonucuna bakarsak zeytinyağına ulaşırız. Zeytin Ağacı botanik dünyasında “Ölümsüz Ağaç” olarak ses bulur. Uzun kökleri sayesinde kurak topraklarda barınabilir. Her canlı gibi ışığı ve güneşi sever. Ortalama yağış alan bir sene ona yeterli suyu sağlayacaktır. Ağacın kendini yenileme yeteneği vardır. Hasat, ekim ayında başlar (erken hasat) şubat ayına kadar devam eder.

Ağaçtan zeytinler birkaç yöntem kullanılarak toplanır. Bu yöntemlere üretici genellikle o senenin hasat şartlarına göre karar verir. Elle toplama yöntemi en zahmetlisi diyebiliriz. Sırıkla dalları silkme yöntemi onu takip ediyor. Son olarak makine yardımı ile toplama olanağı da günümüzde mevcut. Zeytinler toplandıktan sonra sofralık ve yağlık olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yağlık olanlar da meyvesine göre farklı ürünlere dönüşüyor. Natürel zeytinyağı, doğal yapısının bozulmayacağı bir sıcaklık uygulamasından sonra sadece fiziksel işlemlerden geçirilerek elde ediliyor. Meyvemsi bir aromaya sahip oluyor ve rengi meyvesine göre farklılık gösterebiliyor.

Natürel zeytinyağı başından geçen üretim hikayelerine göre alt kategorilere ayrılıyor.
Natürel sızma zeytinyağı, özenle toplanmış ve zedelenmemiş zeytin tanelerinden üretiliyor. Asit oranı en düşük zeytinyağı sınıfına giriyor. Meyvemsi aroması en yüksek derecede oluyor. Zeytinler yıkanarak temizleniyor ve kırma ya da ezme yöntemi ile zeytin hamuruna dönüştürülüyor. Preslenen hamurdan yağ elde ediliyor. Son olarak yağ suya karıştırılarak yabancı maddelerden arınma hali gerçekleşiyor. Ve karşınızda yağın en saf hali. Soğuk sıkım yöntemi uygulanarak elde edilen en değerlisi…

Soğuk sıkım yönteminde suyun sıcaklığı en fazla 27 derece oluyor. Yüksek ısı yağın kalitesini etkilediği için suyun derecesi zeytinyağı üretiminde önemli bir başlık. Düşük ısı ile üretilen yağların besin değeri ve faydası en yüksek seviyede oluyor. Tadı ise bu duruma paralel olarak en iyi aromayı veriyor.

Natürel sızma zeytinyağını her türlü yemekte kullanabileceğiniz gibi; içmek, ekmeği banıp yemek ve salatalarınızda güzel bir aroma için kullanmanızı ayrıca tavsiye ediyoruz.
Erken Hasat Zeytinyağı dediğimiz ise Natürel Sızma Zeytinyağı kategorisinde yer alıyor. Erken hasat dönemi olan Ekim-Kasım’da hasat edilen zeytinlerden üretilen natürel sızma zeytinyağıdır.

Natürel Birinci Zeytinyağı, hafif kusurlu ve biraz daha olgunlaşmış zeytinden elde edilir. Buna bağlı olarak asit oranı sızma zeytinyağına göre biraz daha yüksektir. Sızma zeytinyağı ile aynı üretim süreçlerinden geçer. Her türlü yemekte kullanılabilir.

Riviera zeytinyağı, olgunlaşmış ve ağacın dibinden toplanan zeytin tanelerinden elde edilir. Yağ yenilebilecek asit seviyesine ve tada ulaşsın diye rafinasyon uygulanır. Bu yöntemler uygulanırken yağın vitamin ve mineral değerlerinde düşme yaşanır. Yağa besleyici özelliğini geri kazansın diye içine gerekli ölçüde sızma zeytinyağı karıştırılır. Her türlü yemekte kullanılabileceği gibi daha çok pişen tencere yemeklerinde ve kızartmalarda kullanılmasını tavsiye ederiz.